Bemelegedési idő
A hangsugárzó egy elektromechanikus eszköz, melynek bekapcsolás után meghatározott időre van szüksége, mely közben hallhatóan javul a hangminősége. A használat nem árt a hangsugárzóknak. A rendszeres használat megnöveli az élettartamukat.
Terhelhetőség
Egy hangszóró terhelhetősége nagyban függ a visszaadott zene típusától. Mivel a zene egy széles frekvenciasávot fog át, a maximális terhelhetőséget nem lehet teljesen pontosan meghatározni
Valós helyzetekben egy nagy teljesítményű erősítő által megszólaltatott nagy hangerejű zene kevésbé zavaró, mint egy csúcsra járatott, ezért torzító kis teljesítményű erősítő esetében.
A hangszínszabályzók elmozdítása a középállásból jelentősen növeli a teljesítményigényt. A hangszínszabályzók arra valók, hogy régi, vagy rossz felvételeket korrigáljunk velük. Nem tanácsoljuk használatukat az audió rendszer hibáinak tartós korrekciójára. A hangszórók elhelyezésével való kísérletezés sokkal jobb eredményhez vezet.
Sajnos túl nagy figyelmet kap a nagy hangerővel való működtetés. Ehelyett zenehallgatásnál vagy filmnézésnél sokkal fontosabb a természetes hangzásbeli arányok élethű megjelenítése.
A dinamika az arra való képesség, hogy a rendszer a jelszint felfelé vagy lefelé történő hirtelen megváltozását is gyorsan, tisztán és pontosan vissza tudja adni. Egy jó dinamikájú berendezés kis hangerő mellett is képes a zene vagy a film hangjának élethű visszaadására.
Próbálja meg rendszerét kis hangerővel hallgatni. Ez egy sokkal nehezebb kísérlet, mint a teljes hangerővel való használat.
Normális körülmények között a túlhajtás torzításként és a hangtisztaság csökkenéseként válik hallhatóvá. Ha a hangerőt ezen pont alatt tartja, nem kell aggódni semmiért.
Lehallgató helyiség
A hangsugárzókat arra tervezték, hogy a kapott elektromos jeleket a lehető legnagyobb pontossággal hanghullámokká alakítsák át. De a hangszóró csak az egyik tagja az akusztikai láncnak, melynek elején a rögzített hang minősége áll, majd folytatódik a lejátszó berendezés paramétereivel, a csatlakozókkal, hangszórókábelekkel, végül magával a helyiséggel, ahol a hangok megszólalnak.
A hangszórók legjobban az átlagos bútorzatú helyiségekben szólnak, ahol könyvespolcok, virágok, vázák, és kárpitozott bútorok találhatók. Ahogy a hangszórók áthelyezésével változik a hangképük, úgy változik a bútorok átrendezésével is. A hangsugárzók környezetében lehetőleg ne legyenek nagy sík felületek, melyekről a visszavert hangok károsan befolyásolják a hallgatási élményt.
Ha nagy az után-zengés, kísérletezzen a bútorok, vagy a hangszórók áthelyezésével. A nagy és kis szőnyegek a padlóról való nem kívánt reflexiókat hatásosan csillapítják.
A mély hangok mennyisége és minősége nagyban függ a helyiség méretétől és alakjától. Kísérletezzen többféle pozícióval. A mély hangok felerősödnek, ha a hangsugárzót a fal mellé vagy elé állítja. A sarokba helyezés jelentősen növeli a mély hangok mennyiségét. Kísérletezze ki azt az optimális elhelyezést, ami a helyiségnek és az Ön zenei ízlésének egyaránt a legjobban megfelelő.
Ha megvan az optimális pozíció, győződjön meg róla, hogy a hangsugárzó vízszintesen áll és nem billeg. Tüskékkel a legcélszerűbb a hangszórónak és a padlónak a csatolásmentesítése, illetve a vízszintbe állítás. A tüskék különösen ajánlottak vastagon szőnyegezett felületek esetén. A tüskék általában feszesebbé teszik a mélyhang-visszaadást és pontosabbá a sztereoképet.