A 3D funkcióval a HDTV készülékek képesek 3D tartalmat háromdimenziós képekkel megjeleníteni a képernyőn. Folyamatosan nő a 3D Blu-ray filmek száma, a kábeltévé-és a fizetős csatornák kínálatában is megjelentek már a 3D tévéműsorok, illetve folyamatosan készülnek új 3D filmek és műsorok.
2D tartalmat is nézhet 3D televízión
A 3D TV a hagyományos tartalmakat pontosan úgy játssza le, mint a 3D technológiával nem rendelkező televíziók, de számos 3D TV rendelkezik olyan átalakítóval, amellyel ön a 2D tartalmakat is megjelenítheti 3D-ben.
Hogyan működik?
Az aktív szemüvegekben a két lencse felváltva sötétül el, majd tisztul ki: előbb a bal szem látómezőjét takarja ki, majd a jobb szemet, és így tovább. A kitakarás a televízióval szinkronban történik, amely szintén felváltva jelenít meg a jobb illetve a bal szemnek szánt képeket, úgy, hogy a képek szögei között némi eltérés van. Ez olyan gyorsan történik, hogy az agy mindkét beesési szögű képet egyszerre érzékeli, és így egy 3D képet alkot.
A passzív szemüvegekben nincs elektronika a szemüvegekben, csak egy (két) speciális fényszűrő lencse. A tévéről induló fénysugarak polarizáláson esnek át, mely után csak egy adott lencsén tudnak áthatolni, a másik szemünk elé helyezetten nem (akár az UV-sugarak a napszemüvegen). A szűrést egy vékony fóliaréteg végzi el, amely fixen borítja be a képernyőt. Mivel itt nincs lehetőség váltogatni ezt a réteget, így a TV páros és páratlan számú pixelsorai elé különböző szűrők kerülnek, azaz pl. a bal szemünkhöz csak a páratlan, a jobb szemünkhöz csak a páros sorokban lévő képi információ juthat el így. Ebből következik, hogy fullHD-s tévé esetében mindkét szemünk „csak” 1920×540 pixeles felbontású képet fog látni.
Aktív és passzív 3D
Az otthoni felhasználásban két 3D technológia terjedt el: az aktív 3D és a passzív 3D. Számos különbség van az aktív 3D és a passzív 3D technológia között, de a legfontosabb az otthoni 3D élmény minőségbeli különbsége. A passzív 3D technológia olyan szemüvegeket használ, amely az 1080p felbontásnak csak a felét (540p) juttatja el egy-egy szemre.
Ha passzív 3D technológiával nézünk 3D tartalmakat, előfordulhat, hogy halvány, vízszintes fekete vonalak futnak a képernyő tetejétől az aljáig, illetve közelről, függőleges szögből nézve romolhat a 3D képminőség. Ilyen jelenség az aktív 3D technológiájával kizárt.
Az aktív 3D szemüvegeknél előfordulhat olyan ember akinek zavarhatja a szemét, ezáltal fejfájást válthat ki, annak ellenére, hogy a képváltás akár másodpercenként 200-szor történik. A mozikban ezért is használják kivétel nélkül a passzív 3D technológiát.
Mi kell hozzá?
1. 3D technológiával ellátott televízió vagy projektor.
2. 3D tartalom
3. 3D szemüvegek
Gyakori kérdések
Nézhetek hagyományos tévéműsort is a 3D TV-vel?
Igen. A 3D TV a hagyományos tévéműsort ugyanúgy jeleníti meg, mint bármely másik televízió. Ezenfelül azonban a 3D TV képes egyedi szórakoztató élményt is nyújtani 3D tartalmakkal.
Mindig hordanom kell a 3D szemüveget, amikor tévét nézek?
Nem. A speciális szemüveget csak a 3D tartalmak nézése alatt kell viselni. A TV a hagyományos 2D filmeket is lejátssza, és ezeket a megszokott módon nézheti a készüléken.
Mit jelent az, hogy „3D előkészített”?
A „3D előkészített” fogalom jelentése gyártónként eltérő lehet, de általában azt jelenti, hogy az ilyen tévé képes 3D tartalmakat megjeleníteni. Ha ki szeretné deríteni, hogy az ön tévéje képes-e 3D tartalmakat megjeleníteni, akkor a legegyszerűbb, ha ellátogat a gyártó honlapjára vagy megnézi a használati útmutatót.